Elhasznált fehérnemű, régi ruhadarab? Mutatjuk, hogyan hasznosítsd!

Elhasznált fehérnemű, régi ruhadarab? Mutatjuk, hogyan hasznosítsd!
Zoknicsere, ruhagyűjtés, otthoni megújítás? Hogyan tudod felhasználni az elhasznált fehérneműt? Mutatunk rá három példát.

 

Zoknicsere hang- és hőszigetelésre

Idén ünnepelte ötödik születésnapját a zoknicsere program Magyarországon. Ez a megoldás azt a célt szolgálja, hogy a páratlan, megunt, lyukas, kinőtt fuszeklik ne a kukában landoljanak. Fontos, hogy kimosva add át a zoknit, így visszakerülhet a napi használatba. Többek között tűnemezelt filcet készítenek belőle, ami kárpitos termékek létrehozásánál jöhet jól. Nem is gondolnád, hogy használható például hangszigetelésre, hőszigetelésre, de akár a falban futó csővezeték szigetelésére is.

A zoknik újrahasznosításával egyébként vizet lehet megspórolni, ugyanis a tűnemezelt filc előállítása során nem igényel nagy mennyiséget a folyadékból. A magyarországi zoknicsere program szervezőinek tapasztalatai alapján egy tonna összegyűlt zokniból körülbelül egy focipályányi ilyen filcet tudnak készíteni. A program egyébként nemcsak a kallódó fuszeklik számára kínál megoldás, olyan zoknikat is lehet adni náluk, amik újak, vagy teljesen jó állapotúak és tiszták – ezeket adományként juttatják el a rászorulóknak. Az egyre ismertebb zoknicsere programról honlapjukon bővebb információkat találsz többek között arról, hogy hol tudod leadni a ruhadarabokat.

 

Elhasznált fehérnemű: az építőipar nyer vele

Mire jó egy használhatatlanná vált fehérnemű? Arra biztosan nem, hogy a kukában landoljon. Több divatmárka is belevágott néhány éve egy olyan kampányba, melyben arra buzdítják a nőket, hogy gyűjtsék össze, és adják le az elhasznált, kiselejtezett fehérneműiket. Ez azért hasznos, mert az építőipar újra tudja hasznosítani ezeket. Mégis hogyan? Egyre több cég van, amelyik hangszigetelésre használja a rossz melltartókat. Bármilyen hihetetlen, de ezek olyan anyagból készültek, amiket speciális eszközökkel gyorsan át lehet alakítani hangszigetelő anyagra, de a zoknihoz hasonlóan hőszigetelésre is jók.

Mielőtt leadod, van néhány tippünk, mihez kezdhetsz a melltartóddal, ha van egy kis időd és kézügyességed. Némi csipke, stabil textilragasztó és egy olló: ezek segítségével csinos topot készíthetsz magadnak pillanatok alatt. Minden új cipő töri a lábad és még azok is, amiket már használsz egy ideje? Megoldás a szivacsos melltartó! Vágd fel a fehérneműt, szedd ki belőle a szivacsot, és tedd a lábbelid talpába. Akár oda is ragaszthatod, úgy biztosan nem mozog majd. A pántja is jó ám valamire, például nyakéket készíthetsz belőle.

 

Ruhagyűjtés jótékony célra

Ne feledkezz meg arról, hogy egyre több jótékonysági szervezet és szeretetszolgálat várja a ruhaadományokat. Sokan sajnos azt gondolják, hogy kiszakadt, kiégetett, rossz cipzáras ruháiktól így a legkönnyebb megszabadulni. Ebben persze igazuk is van, csak ezekkel a szervezetek nem tudnak mit kezdeni. Nincs pénzük illetve munkaerőjük arra, hogy kiválogassák, megjavíttassák ezeket a darabokat. Számukra az ilyen ruhák tehát használhatatlanok.

Ezért fontos, hogy csak olyat adj le, amit bárki gond nélkül felvehet: természetesen nem kell, hogy kifogástalanok legyenek, de a használható állapot szükséges. A ruhagyűjtés így nyer csak értelmet, és így tudják hasznosítani az önkormányzatok, a jótékonysági szervezetek, így kerülhetnek el hajléktalanszállókra, szociális intézményekbe, azaz így tudják csak segíteni velük a rászorulókat.

Ha úgy döntesz, hogy karácsony tájékán szívesen adományoznál ruhát, érdemes megnézned például a Cseriti adománybolt honlapján a lehetőségeket!